Síťový Dohledový Systém - MICRO
Portál Portál Beta E-shop Měření energie Domácí dorozumívací technika Diskuzní fórum Dokumentace

SDS µ : využití pro MikroTik

Výrobek SDS MICRO je velmi výhodný doplněk systému výrobků MikroTik.

Příklad zapojení:

Stačí zakoupit a zapojit SDS MICRO. Pak záleží čistě na vás, jaké funkce použijete, nebo jak si to upravíte dle vlastních potřeb (naprogramujete si chování SDS MICRO nebo MACRO pomocí skriptu v SDS-C).

Možnosti:

  • SDS MICRO DIN - integrovaný převodník Eth/RS232. Pomocí Putty (nebo telnet obecně s RFC doplňky) se připojíte k zařízení SDS a to vám zprostředkuje vzdálený sériový port. Ten lze spojit s konzolovým portem zařízení MikroTik, a tak jej spravovat i když vypadne Ethernetová část MikroTiku (např. si přenastavíte EthX porty a jediná možnost dát to zpět je přes sériovou linku - což znamená dojed na site a udělat to ručně, nebo použít SDS MICRO jako vzdálený (virtuální) sériový port).
  • Měření a dohled - výrobky SDS nabízejí 1-Wire™ sběrnici pro až 16 (32) teploměrů, binární opticky oddělené vstupy, čtyři A/D vstupy (měření napětí) např. pro dohled napájení (zdroj, akumulátory atd.)
  • Měření spotřeby elektrického proudu - jednoduše přímo připojíte elektroměr (s S0 impulsním výstupem) a máte trvalý, archivovaný přehled o spotřebě, což je neocenitelné při pravidelném vyúčtování platby za místo, nebo při hádce s domovníkem :), také to lze použít pro okamžité měření spotřeby (Watty) a hlídat tak výpadek odběru (= výpadek technologie)
  • IP Watchdog - známý resetátor - posílá PING a při neobdržení odpovědi na chvíli aktivuje relé, které se zapojí tak, aby přerušilo napájení hlídanému zařízení. Dále je možné snadno realizovat DNS a HTTP watchdog.
  • Kontrolní web server - zařízení obsahuje webový server. Z centrálního dohledového místa lze pravidelně kontrolovat jeho dostupnost, a tím ověřit celou linku na její funkčnost (tzn. zda-li linka přenese HTTP = to je to co klienty u ISP zajímá nejvíce).
  • Centrální monitoring pomocí SNMP - zařízení poskytuje množství SNMP OID
  • Realizace webového teploměru - zařízení může přes HTTP GET posílat informaci o teplotě (nebo o čemkoliv jiném) na server, kde se pak generuje např. hlavní web
  • Informace o výpadku nebo chybách, nebo alarmové poplachy (vniknutí) - lze odeslat email (zařízení má SMTP klienta), nebo přes email SMS (na bránu), nebo SMS přes HTTP GET, atd.

Plus řada dalších možností, protože zařízení je plně programovatelné svým majitelem, v jazyce SDS-C.